Fatih Mh. Hikmet Sk. No:3 Ofis: 5 SANCAKTEPE/İSTANBUL 0(216) 606 06 95 [email protected]
ETAN

Belgelendirme

ETAN BELGELENDİRME

Sınav Uygulama

SINAV PROSEDÜRÜ

 

 Sınav Uygulama Faaliyetleri:

 

Teorik sınavlarda 36 kişi için 1 sınav değerlendiricisi 36 ile 72 kişi arasında ek olarak bir sınav değerlendiricisi veya gözetmen atanabilir. Performans sınavlarında ise MYK Ulusal Yeterlilikleri dikkate alınarak görevlendirme yapılması gereklidir.

 

 

Grup halinde yapılan sınavlarda sınav senaryoları her bir adaya eşit şekilde paylaştırılmalı, bu durum senaryoda açıkça belirtilmeli ve iş paylaşımı her aday için tüm beceri ve yetkinlik ifadelerini ölçecek ve diğer adayların performansını etkilemeyecek şekilde oluşturulmalıdır.

Değerlendirici tarafından iş paylaşımı etkin bir şekilde uygulanmalıdır.  Senaryodaki görev dağılımına uygun çalışma yapılmaması halinde değerlendiricinin her adayın sadece sorumlu olduğu işleri yapması gerektiğini hatırlatması gerekmektedir.

 

Grup halinde yapılan sınavlarda 1 adayın sınav dışında kalması halinde (sınava katılım sağlamaması, sınavdan çıkarılması, sınavdan zaruri ya da kendi sebeplerince ayrılması) ilgili kişinin yapacağı görevler kalan adaylara paylaştırılır ve sınav süresi bu duruma göre arttırılır. Yapılamadığı hallerde ise sınav iptal edilir.

 

 

 

Gözetmen;

  • Sınav uygulama sırasında sınav materyallerini dağıtmak
  • Kimlik kontrollerini gerçekleştirmek
  • Sınav genel kurallarını adaylara bildirmek
  • Sınav süresini takip etmek
  • Adayların sınav materyallerini toplamak
  • Sınav düzenini sağlamak
  • Sınav ile ilgili düzen dışı durumları tutanak altına almak ve salon başkanına tutanakları teslim etmek
  • Engelli adayların sınav şartlarını kontrol etmek ve gerekli ise düzenlemek

 

 

  Sınavın Oluşturulması ve Yapılması

 

Planlama sorumlusu, planlanan sınavları Voc-Tester aracılığı ile oluşturur.  İlgili atanmış personel e-mail ve sms ile sınav detayları hakkında bilgilendirilir.

Planlama sorumlusu her bir salonda girilecek sınavlar için (zorunlu ve seçmeli birim bazlı) Sınav yeri kontrol formlarını, M.F.36 Sınav kitapçıklarını, M.L.11 Sınav Aday Listelerini ve M.F.56 Sınav Zarfı Kontrol Formu’nu ayrı ayrı VOC-TESTER programı üzerinden hazırlar, çıktılarını alır ve gruplar halinde balyalar. Her bir sınav bazlı balyaların üzerinde sınav aday listeleri gelecek şekilde yerleştirme yapılır. Her bir balya salon bazlı olarak ayrı ayrı gruplar halinde sarılır. Tüm bu gruplamalar en son olarak tek bir sınav materyali halini alacak şekilde ve ağzı açılamayan zarfların içlerine yerleştirilir. Hazırlanan bu sınav materyalinin üzerine sınav yeri, sınav tarihi, sınav kodu, sınav görevlileri ve aday listelerinin de bulunduğu M.F.56 Sınav Zarfı Kontrol Formu iliştirilir. Sınav zarfı, “M.F.56 Sınav Zarfı Kontrol Formu” ile sınav değerlendiricisine imza karşılığı teslim edilir. Sınav değerlendiricisi bu imza ile sınav materyalini, eksiksiz, içeriği hasarsız ve güvenli bir şekilde aldığını taahhüt etmiş olur.

Gözetmenler veya sınav değerlendiricileri bu prosedürde tanımlanmış görevleri gereğince sınavları başlatırlar. Gözetmen/sınav değerlendiricileri sınav başlamadan önce Sınav Yeri Kontrol Formu’na göre sınav öncesi şartların geçerliliğini ve kontrolünü gerçekleştirir, uygunsa sınavı başlatır. Sınav başlarken “M.T.03 Sınav Genel Kuralları Talimatı”na uygun olarak sınav kurallarını adaylara okur. Sınavları tamamlanmış adayların “M.L.11 Sınav Aday Liste” lerini imzalamalarını sağlar. Bitirilen sınavlar için sınav materyallerini aynı hiyerarşide, Planlama sorumlusuna “M.F.56 Sınav Zarfı Kontrol Formu” ile imza karşılığında teslim eder.

 

Değerlendirici beceri ve yetkinlik ifadelerini puanlamak için ya da iş sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturabilecek bir durumun söz konusu olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğinde bir sonraki adıma geçilmeden önce ölçüm ve kontrol amaçlı adayın sınavına ara verdirebilir. İş sağlığı ve güvenliği açısından riskli gördüğü durumlarda sınavı durdurabilir.

 

 

  Gezici Sınav Birimlerinin Oluşturulması

ETAN BELGELENDİRME gerekli durumlarda gezici sınav merkezi(-leri) oluşturabilir. Gezici sınav birimlerinde sınav yapılması halinde sınavın yapılacağı yerin yetkilisi ve ETAN BELGELENDİRME arasında sözleşme imzalanır. Bu sözleşmede taraflar, işin konusu, çalışma şekli, sözleşme süresi, sorumluluklar, sınav için gerekli olan malzemelerin nasıl temin edileceği, iş sağlığı ve güvenliği gibi konular belirtilir. Seçilen gezici sınav merkezi/merkezleri kapsamında ilgili MYK Ulusal Yeterliliklerdeki alanların bünyelerindeki atölyelerin Teorik ve Performans sınavların gerçekleştirilebileceği alanlar haline dönüştürülmesi Teorik/Mülakat Sınavlar için Sınav Yeri Uygunluk Formu ve Performans sınavları için tüm mesleklere göre ayrı ayrı düzenlenen Sınav Yeri Uygunluk Formuna dayalı olarak ETAN BELGELENDİRME yetkilileri tarafından sınavdan en az 1 ila 5 gün öncesine kadar yerinde kontrolü gerçekleştirilir. Sınav materyallerinin sınav alanına ulaştırılmasında kapalı zarf olarak ETAN BELGELENDİRME yetkilisi ve/veya gözetmene teslim edilir, ilgili kişi güvenli bir şekilde transferini yapar. Yapılan ilgili Gezici Sınav Biriminin kontrolü, gezici sınav birimindeki sorumlu/gözetmen tarafından yapılır ve kontrolün yapıldığına dair kanıtları kontrol formu ve resimlerle tarafımıza iletir. Sınavdan en az 1(bir) saat önce de ETAN BELGELENDİRME tarafından yetkilendirilmiş personel sınav yeri ile ilgili son kontrolleri saha yeri uygunluk kriter formlarına göre yapar. Sınav alanında herhangi bir eksiklik varsa sınavdan önce giderilir eğer eksikliğin giderilmesi 1saat içerisinde mümkün değilse sınav saatini MYK’ya bildirerek sınav saatini erteleyebilir veya yine MYK’ya bildirmek koşuluyla sınavı iptal edebilir. Eksiklikler giderildikten sonra ilgili sınavın tarihi ve saati ETAN BELGELENDİRME’nin web sitesinden kamuoyuna duyurulur.

Sınav sonrasında sınav yapıcı sınav evraklarını yine kapalı olarak ETAN BELGELENDİRME'ye iletir.

 

 

 

  Sonuçların Duyurulması;

 

Sınav sonuçlarının duyurulması planlama sorumlusu tarafından mail veya sözlü yapılmak suretiyle gerçekleştirilir.

 

 

Sınav İçeriklerini Kodlanması

 

Kod kısaltmaları aşağıdaki gibidir;

 

 

TANIMLAMA                                                                                     

 

T              : Teorik sınavı                                     

P             : Performans sınavı                                           

M            : Mülakat sınavı                  

SK           : Sınav Kodu                                                       

                                                                                                                                                                                                                Sınavların Kodlanması(SK):

UU

MESLEK KISALTMALARI

M

SINAV TİPİ TANIMLAMA

TTT

ARDIŞIK SAYI DİZİSİ

DD

İLGİLİ YIL TANIMLAMA

 

            

 

 

 

 

 

 

PERSONEL BELGELENDİRME MÜDÜRÜ

img
SINAV TAKVİMİ
bg

Güncel bilgiler mail adresinize gelsin istiyorsanız abone olun.

Copyright © 2020 Web Tasarım
Seo Ajansı

Seo Danışmanlığı

Şeffaf ekstrafor

Tekstil Aksesuar

Beylikdüzü Rent a Car

Taksim Rent a Car

Baskı folyosu

İstanbul ferforce ve demir yapımı

Uykuda Diş Tedavisi

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant xml - assumed 'xml'

Filename: frontend/footer.php

Line Number: 100

Backtrace:

File: /home/etanbelgelendirm/public_html/app/views/frontend/footer.php
Line: 100
Function: _error_handler

File: /home/etanbelgelendirm/public_html/app/controllers/Web.php
Line: 74
Function: view

File: /home/etanbelgelendirm/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

docx file PDF